מהו חומר גרפן

גרפן הוא החומר הדק והחזק ביותר שנמצא עד כה. רזה כי גרפן מורכב מאטומי פחמן של גבישים דו מימדיים, עובי אטום אחד בלבד. אמנם רזה לקיצונית אבל צפופה מאוד, אפילו את הגודל האטומי הקטן ביותר של הליום לא יכול לחדור אותו.

מהו גרפן? Graphene הוא סרט מישוריים דבש שנוצר על ידי sp2 הכלאה של אטומי פחמן. זהו חומר דו-ממדי בעל עובי שכבה אטומית אחת בלבד, ולכן הוא נקרא גם שכבת גרפיט מונטומית. עובי שלה הוא על 0.335nm, על פי דרכים שונות של ייצור יש עליות ומורדות שונים, בדרך כלל בכיוון אנכי של הגובה של כ 1nm, רוחב אופקי של כ 10nm ל 25nm, הוא בנוסף לכל גביש הפחמן ( פולרנים אפס מימדי, צינורות פחמן חד מימדי, תלת מימדי גרפיט).

הרבה לפני שיש פיסיקאי בתיאוריה לנבא, גביש למחצה דו מימדי עצמו טבע תרמודינמי של חוסר יציבות, בטמפרטורת החדר יהיה מפורק במהירות או מסולסל, אז זה לא יכול להתקיים לבד.

עד 2004, האוניברסיטה הבריטית של מנצ 'סטר פיזיקאי אנדריי ג' ים וקונסטנטין נובו שו Luofu, עם שיטת הפשטה מיקרו מכני מופרד בהצלחה גרפן גרפית, אישר כי זה יכול להתקיים לבד, עבור גרפן של המחקר התחיל להיות פעיל, השניים גם זכתה בפרס נובל לשנת 2010 בפיסיקה.

היישום המבטיח ביותר של גרפן הוא החלפת סיליקון, מה שהופך טרנזיסטורים אולטרה מיניאטורי לייצור מחשבי העתיד. עם גרפן במקום סיליקון, מעבד המחשב יפעל מאות פעמים מהר יותר.

בנוסף, גרפן הוא שקוף כמעט לחלוטין, רק לספוג 2.3% של האור. מצד שני, היא צפופה מאוד, אפילו מולקולות הגז הקטנות ביותר (הליום) אינן יכולות לחדור. תכונות אלו הופכות אותו לאידיאלי לשימוש במוצר אלקטרוני שקוף, כגון מסך מגע שקוף, לוח פולט אור ופאנל סולארי.

כמו סוג חדש של ננו עם המוליכות החזקה, החזקה ביותר מוליך ביותר, גרפן ידוע בשם "זהב שחור" ו "המלך של חומרים חדשים", מדענים אפילו לנבא כי גרפן יהיה "לחלוטין לשנות את המאה ה -21" זה צפוי להגדיר הנחה על טכנולוגיה גלובלית חדשה ומפריעה למהפכה תעשייתית חדשה.